Nyári egyetem a Káli-medencében

Mit mesél a tájról a régi házak és az új nyaralók együttélése? Párbeszéd van köztük vagy inkább feszültség?
Hogyan írja át a tájat, ha nem benne élünk, csak időnként visszatérünk?
Hogyan tudjuk a helyhez való viszonyunkat, benyomásokat, feszültségeket, átérzett hangulatokat – különböző műfajú alkotásokban megragadni?
- 2025. május 23.

Korábbi táboraink - őrségi - bakonyi - nógrádi - dunakanyari - folytatásaként újabb nyári egyetemet hirdetünk, idén a nyáron Kővágóörsön és környékén, a Káli-meden-cében. A fenti programok közös vonása, hogy a séták/ bejárások során szerzett élményeket alkotások formájában dolgoztuk tovább, mely a megismerés mélyebb rétegeihez segít minket.
A négynapos táborban tematikus túrák épületlátogatások és kirándulások során születő benyomásokat különböző műfajú alkotásokban rögzítjük. A nyári egyetemet évfolyamtól függetlenül hirdetjük meg, a minél szélesebb körű közösségépítés és kommunikáció érdekében.
A Káli-medence sokak számára ismerős, sőt ikonikus táj, mégis újra és újra képes meglepetést okozni. Természeti szépségei – a szentbékkállai kőtenger, a salföldi homokbánya, a dombok közé rejtett falvak – páratlan karaktert kölcsönöznek ennek a tájegységnek. Az épített környezet egyszerre őrzi a helyben élők hosszú ideje formált világát és a közelmúltban megjelent új rétegeket. Szépen lassan az ide látogató városiak nyaralói, kezdeményezései is a táj megszokott részévé válnak. Az idei bázisunk Kővágóörsön lesz, emellett a környékbeli Balaton-felvidéki településeket fogjuk bejárni, köztük – Köveskál, Tapolca, Révfülöp –, megismerve a régió hangulatát meghatározó összetett térbeli és társadalmi szövetüket.
A Kővágóörs Alkotótábor remek alapot teremt majd az alkotáshoz, ahol különböző sokszorosító grafikai technikákkal kísérletezhetünk, illetve analóg fotó előhívásra is lesz lehetőségünk.
Jelentkezni egy csatolt inspirációs fotóval és egy pár mondatos szöveggel tudsz, melyben írd le, hogy milyen alkotói műfaj érdekel és miért, mit próbálnál ki szívesen, illetve, ha van esetleg olyan amivel szoktál dolgozni, azt is bemutathatod.
A jelentkezést Csanády Annának 06.15-ig küldd el, az anna.csanady@gmail.com címre, és írd bele telefonszámod és az utolsó tervezési tárgyad nevét. Az emailekre legkésőbb 06. 30.-ig visszajelzünk.
Az esemény az Magyar Művészeti Akadémia és a Közösségi Építészetért Alapítvány támogatásával valósul meg. Ezen felül minden résztvevőtől 30 000 Ft hozzájárulást kérünk. Így a szállás, az étkezés, valamint az alkotással kapcsolatos anyagok biztosítottak. Az oda- és a hazautazás önköltséges módon és saját szervezésben történik.
A kirándulással kapcsolatos kérdéseiddel keress minket bizalommal a fenti email címen!
Szeretettel várunk mindenkit!
Budapest, 2025. május
Csanády Anna Dorottya,
Érsek Máté
Gácsi Zsuzsanna,
Macsek Kata,
Varga Liza
Pongor Soma doktorandusz
Sámson Kinga DLA egyetemi adjunktus
a tábor szervezői